PŘEMYSL KUBALA - Kandidát do komunálních voleb ve Frýdku-Místku za hnutí “OSN”-Občané Spolu-Nezávislí poskytl rozhovor pro Akruálně.cz

Výhra na domácím turnaji v Ostravě, bronz z mistrovství Evropy a triumf na majoru ve Vídni. Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová prožívají sezonu snů, kterou nyní korunuje pozice světových královen. Přemysl Kubala byl o fungování spolupráce obou hráček přesvědčen už při veskrze kritizovaném rozchodu páru Kiki a Maki. Účastník her v Londýně a čtvrtý z ME 2001 v šestkovém volejbale odpovídá v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová poprvé v kariéře zvítězily na pětihvězdičkovém turnaji Světové série ve Vídni a staly se světovými jedničkami. Jak cenný titul v Rakousku vybojovaly?

Holky dlouhodobě prokazují, že patří do úzké světové špičky, a pouze se čekalo, kdy to vyšperkují obrovským úspěchem na světovém poli. Major je za olympiádou a mistrovstvím světa nejhodnotnějším turnajem, takže je to obrovský sportovní úspěch a zviditelnění beachvolejbalu. Posune je to mentálně někam jinam, zase se ukázalo, že řeči jejich trenéra Simona Nausche o medailových ambicích směrem k Tokiu nejsou plané.

Ceníte si toho, že Sluková s Hermannovou uspěly na turnaji, který je i mezi ostatními majory výjimečný? Kulisa ve Vídni byla fantastická.

Rozhodně. Rakušané dělají turnaje dlouhodobě nejlépe ze všech. Ať už se hrálo v Klagenfurtu, nebo teď ve Vídni, turnaj je atmosférou a zájmem o beachvolejbal považován za neoficiální MS. Z přenosů a fotografií je to znát, ustát tlak takového turnaje není jednoduché. Ne každý to zvládne. Holky se za ty tři roky, co hrají spolu, mentálně dost posunuly.

V červnu jste viděl Češky na vlastní oči na čtyřhvězdičkovém turnaji v Ostravě, který také vyhrály. Jak se vám líbil jejich projev na kurtu?

Řekl bych, že patří mezi světovou špičku technicky i pohybově. Pohyb je naprostý základ, ostatní se dá natrénovat. Ale pohyb v těžkém terénu a koordinační schopnosti jsou zásadní. Když se na holky dívám, říkám si, že to jejich spojení opravdu funguje. Teď jsou navíc psychicky vyladěné tak, že se nenechají ničím rozhodit. Ve finále ve Vídni dostaly v prvním setu kládu 10:21 a otočily to. Také technicky jsou ovšem na výši.

Sídlo hnutí Občané spolu - Nezávislí:

8. pěšího pluku 2380
Frýdek-Místek
738 01


Transparentní účet: 115-3031490237/0100