Startovací byty pro mladé

Vážení spoluobčané,

jmenuji se  Martin Kožoušek . Od roku 1992 jsem pracoval na různých pobočkách  Komerční banky a.s., (Frýdlant n.O., Třinec, Frýdek - Místek), jako ředitel pobočky. V rámci práce v KB, a.s. jsem měl možnost se setkávat s občany, podnikateli, starosty měst a obcí. Naslouchal jsem jejich potřebám a současně také získával znalosti a zkušenosti. Tyto znalosti a zkušenosti chci využít ve prospěch města Frýdek – Místek.

Proč? Město Frýdek - Místek je přece úžasné místo pro život. Jsem také aktivní sportovec a setkávám se při sportu s mladými lidmi. Z toho důvodu jsem přijal možnost kandidovat v komunálních volbách za hnutí „Občané spolu – Nezávislí“, je to hnutí, které je složeno z občanů města, kteří ve svém životě již něco dokázali. Volební program hnutí je mi blízký a vystihuje potřeby občanů města.

V rámci své funkce jsem měl také pravomoc schvalovat mladým lidem hypotéční úvěry na bydlení a zároveň se zajímat o problémy, které mladé lidi trápí při získávání bydlení.

Startovací byty pro mladé.

Víte co mladí lidé řeší, pokud spolu delší dobu žijí?

Ano, je to bydlení. Řeší, kde složí hlavu, kde budou vychovávat své děti. Jaké jsou v našem městě možnosti? Pokud mají mladí lidé dobře placenou práci, pak jim banky schválí hypotéční úvěr. Ze schválené výše hypotéčního úvěru si mladí lidé mohou nejčastěji dovolit koupit pouze starší panelový byt. Na nový byt v hezkém prostředí (tj. dostatek zeleně a možnost procházek s dětmi), však nemají dostatečný příjem. Pro mladé lidi na začátku kariéry, tedy s nízkými příjmy, je velkým problémem cena běžně dostupného bydlení. Ceny bytů a domů v posledních letech stoupají, zvyšují se také nájmy. Výstavba nových startovacích bytů ve Frýdku - Místku je prioritou našeho hnutí.

Ve Frýdku-Místku ceny bytů 2+1 v osobním vlastnictví přesahují milión korun  ( nejlevnější byt 2+1 s užitnou plochou 49 m2 stojí 1 150 000 Kč, zdroj Sreality.cz ). Co to znamená pro mladé lidi, kteří si chtějí koupi byt? Každopádně nic příjemného. Další stoličkou, o kterou mohou mladí zájemci o nový byt zakopnout (tedy mimo vysoké ceny) je zpřísnění ze strany České národní banky. Co se stalo? ČNB bankám zakázala půjčovat na celou hodnotu bytu. V dubnu 2017 ČNB doporučila neposkytovat hypotéky nad 90 procent ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a omezit i hypotéky nad 80 procent. Mladí lidé tedy musí mít naspořeno u výše uvedeného příkladu alespoň 230 000 Kč.

Nově se také budou při schvalování hypotečního úvěrů posuzovat další dva parametry. Česká národní banka rozšíří od října 2018 pravidla pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu. Výše dluhu žadatele o hypotéční úvěr by nově neměla překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel by měl současně na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 procent svého měsíčního čistého příjmu. Co to bude znamenat? Zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték o požadavky na výši příjmu omezí přístup k vlastnímu bydlení hlavně jednotlivcům s nižším příjmem a mladým rodinám s dětmi žijících z jednoho příjmu. Pokud nové parametry omezí dostupnost vlastního bydlení, bude mnoho lidí odkázáno na celoživotní bydlení v nájemních bytech. Hypotéky se pro ně mohou stát nedosažitelné a jinou možnost, než nájemní bydlení k dispozici mít nebudou. Bydlení v nájmu se tak může stát pro mnoho rodin jedinou možností, jak vyřešit svou bytovou otázku. Čím vyšší ovšem bude nájemné, tím hůře se bude spořit na vlastní bydlení.

Hnutí „Občané spolu - Nezávislí“ má ve svém volebním programu prioritu a tou je výstavba nových startovacích bytů pro mladé lidi. Hnutí navrhuje, aby město koupilo stavební pozemky, na kterých vybuduje startovací byty pro mladé. Finanční prostředky na zakoupení pozemků a výstavbu bytů lze získat z úvěru poskytnutého bankou. Zakoupené stavební pozemky budou použity na výstavbu startovacích bytů, případně také na výstavbu domova pro seniory a nebudou již nabízeny k dalšímu prodeji. Startovací bydlení bude určeno mladým ekonomicky aktivním dospělým do 30 let, rodinám i jednotlivcům, kteří mají potřebu osamostatnit se od rodičů, postavit se na vlastní nohy a nastartovat svou kariéru. Za cenově zvýhodněné nájemné po dobu 7 let budou mít mladí lidé šanci si za ušetřené peníze spořit na zajištění vlastního budoucího bydlení. Startovací byty budou určeny i těm, kteří nemají trvalé bydliště ve Frýdku - Místku, ale chtěli by se v našem městě usadit a pracovat. Podpora bude dočasná a postupně se snižující. Mladí lidé mohou využít startovací byty až po dobu sedmi let. V prvních třech letech budou platit snížené nájemné např. o 40 procent, dotace od města se bude v následujících letech postupně snižovat.

Doporučujeme také přestavbu bývalého Hotelu Centrum na startovací byty. Předpokládáme, že zájem o tyto byty v této hezké lokalitě u řeky bude velký.

Přijďte k volbám, které se konají ve dnech 5.-6.10. 2018 a podpořte hnutí „Občané spolu - Nezávislí“.

Ing. Martin Kožoušek

 

 

 

Sídlo hnutí Občané spolu - Nezávislí:

8. pěšího pluku 2380
Frýdek-Místek
738 01


Provozní účet: 115-3031490237/0100
Transparentní účet: 115-5646610257/0100