«

»

Čvc 28

Co s mladými?

Víte, co mladí lidé, když spolu chodí již delší dobu, řeší?

Ano, je to bydlení. Řeší, kde složí hlavu, kde budou vychovávat své děti. Příliš možností v našem městě ale nemají. Pokud mají mladí partneři slušnou práci, pak jim banky přiklepnou hypotéku, mohou si koupit starší byt. Na nový voňavý byt v hezkém prostředí však nemají peníze, zde se ceny za 3+kk již blíží dvěma miliónům korun, mnohdy však i více.

Ceny nových bytů v Česku se průměrně pohybují kolem 32 556 korun za metr čtvereční. Je to nejvíce ze zemí v regionu. Nejlevnější byty jsou v Maďarsku, kde metr čtvereční vyjde na 25 172 korun. Vyplývá to z aktuálních výsledků studie společnosti Deloitte s názvem Property Index, která analyzovala vývoj cen nemovitostí a rezidenčních trhů v 14 zemích Evropy, Ruska a Izraele.

Cenu bytů výrazně ovlivňuje jeho lokalita, vůbec nejdražší jsou v hlavních městech. „Například ceny bytů v Praze převyšují republikový průměr více než dvojnásobně“.

Na počátku letošního roku v průměru mírně vzrostly ceny nových bytů. Postarala se o to hlavně novela zákona o dani z přidané hodnoty (DPH). Začala platit od 1. ledna 2014 a nově uvalila DPH na většinu stavebních pozemků, které byly dříve od daně osvobozeny. Developeři novou daň promítli do svých cenových kalkulací. Pro zbytek letošního roku však odborníci předpovídají, že k dalšímu zdražování nových bytů už nedojde. Ceny budou příznivé a naskýtá se dobrá příležitost ke koupi

Protože ke schválení příslušné úpravy zákona o dani z přidané hodnoty došlo až na konci roku 2013, developeři si nově zavedenou DPH nemohli promítnout do nabídkových cen bytových projektů prodávaných během roku 2013 (nebo ještě dříve). V lednu letošního roku tedy u některých projektů došlo ke zvýšení cen právě o tuto DPH.

Co to znamená pro ty, kteří si kupují byt? Každopádně nic příjemného. V některých případech navýšení ceny není významné, zejména tam, kde pozemek není drahý, nebo je na malém pozemku postaven vícepodlažní dům s větším počtem bytů, mezi něž se DPH rozpočítá.

Citelnější to může být u projektů, kde byl developer velkorysý a umístil bytový dům na větší pozemek nebo postavil nízkopodlažní objekt s malým počtem velkých bytů.

Nespokojeni jsou ti, kteří si loni vzali hypotéku a věřili, že s její pomocí letos pokryjí kupní cenu celého bytu uvedenou ve smlouvě. Nyní si budou pravděpodobně nuceni doplatit příslušný podíl DPH z pozemku připadající na jejich byt.

Nová výstavba zatím v České republice stagnuje a větší počet bytových domů se postaví pouze v Praze, resp. v Brně.

Stavebnictví bude podle odborníků z ARTN v útlumu pravděpodobně ještě rok, možná dva roky. Mnozí developeři se na čas z bytové výstavby stahují. Velmi pečlivě sledují všechny trendy a budou opatrní, než se pustí do nových projektů. Vyčkají určitě, až se objeví trvalejší známky oživení poptávky. Podle odborníků z ARTN poptávku po bytech může nastartovat až ekonomické oživení, až domácnosti pocítí větší sociální jistoty a budou si ochotněji brát hypoteční úvěry.

Nabídka nových bytů se bude v letošním i příštím roce stále ztenčovat, a jakmile se znovu oživí koupěschopná poptávka, jejich ceny mohou nabrat rychlý směr vzhůru.

Trh také vykázal rychlejší růst cen starších zděných bytů oproti panelovým. Z pohledu výměry rostly ceny spíše malometrážních bytů, zatímco byty s užitnou plochou nad 75 m2 naopak zaznamenaly mírný pokles,“ uvedl Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti v Hypoteční bance.

Co se týká segmentu rodinných domů, zaznamenal HB INDEX za poslední tři měsíce nejmasivnější nárůst cen, a to o 2 pcb. Ceny se tak vrátily na úroveň z konce roku 2012. Obecně však lze konstatovat, že ceny rodinných domů se trvale drží na stabilní úrovni. „Na trhu přetrvává zájem o starší rodinné domy vhodné k rekonstrukci, protože kupujícím nabízejí nižší cenu a větší volnost při různých úpravách a rekonstrukci.

Hnutí „Občané spolu – Nezávislí“ již nebudou stavět další obchodní domy a aquaparky. Zaměříme se na výstavbu nových startovacích bytů pro mladé lidi. Koupíme nové pozemky, kde za prostředky z rozpočtu města postavíme startovací byty pro mladé lidi. Tyto byty budou v takové cenové relaci, aby si je mohli koupit i mladí lidé, kteří teprve svou kariéru začínají. Část těchto bytů bude i nájemních, kde za „slušný“ nájem budou moci mladí lidé realizovat své sny.

 

Autor: Ing. Martin Kožoušek